PAMATAI
Juostiniai pamatai. Dar vadinami sekliaisiais. Jie puikiausiai tiks, jei ketinate įsirengti rūsį po namu. Tačiau dėl rūsio gerai pagalvokite, jei jūsų sklype yra aukšti gruntiniai vandenys arba kai stiprus gruntas slūgso 5-6 metrų gylyje. Tuomet rūsio įrengimas jums atsieis brangiau, nes statybos metu teks siurbti vandenį, kruopščiai įrengti tinkamą hidroizoliaciją ir drenažą.
Juostiniai pamatai turi remtis ant stipraus grunto žemiau įšalo gylio. Vadinasi, jie turės būti įgilinti ne mažiau, kaip 1-1,5 metro nuo žemės paviršiaus. Taip pat svarbu, ar paviršinis gruntas yra kilsnus. Pavyzdžiui, molingas gruntas yra kilsnus, tai reiškia, kad žiemos metu užšaldamas jis gerokai išsiplečia, o atšilus orams vėl susitraukia. Taip jie gali iškelti lengvą karkasinį namelį. Kilsnūs gruntai ilgainiui išjudina juostinius pamatus ir jie ima skeldėti. Tokiu atveju įrengiant juostinius pamatus reikėtų tiek po jais, tiek šalia užpilti nekilsniu gruntu, pvz smėliu ar žvyru.
Gręžtiniai pamatai priklauso polinių pamatų grupei. Tai pačiai grupei priklauso spraustiniai, kaltiniai ir stulpiniai pamatai. Teoriškai, polinius pamatus tikslinga rinktis, kai stiprus gruntas slūgso giliai. Tačiau Lietuvoje dabar tai populiariausi pamatai ir dėl didelės konkurencijos rinkoje jų įrengimo kaina gana maža, lyginant su kitais tipais. Stiprūs gruntai arti žemės paviršiaus leidžia įsirengti juostinius pamatus, tačiau šiuo atveju gali pigiau ir greičiau atsieiti atviro gręžimo gręžtinių pamatų įrengimas.
Kada netikslinga įsirengti gręžtinius pamatus? Kai stiprus gruntas slūgso giliau kaip 6-8 metrus nuo žemės paviršiaus. Tokiu atveju liauni poliai gali neatlaikyti apkrovų ir tiesiog sulūžti. Taip pat statant pasyvų namą sunkiau įsirengti tinkamą šilumos izoliaciją. Abiem minėtais atvejais geriau rinktis plokštuminį pamato tipą.
Plokštuminiai pamatai – tai tvirta, vientisa plokštė po visu namu. Tai tinkamiausias pamato tipas pasyviems namams. Juos galima įrengti kone ant visų gruntų. Tačiau jei slūgsantis gruntas yra labai silpnas ar namas bus statomas ant didelio šlaito, gali tekti rinktis kitą pamato tipą.
Toliau pateikiama lentelė, kurioje trumpai apibendrinami pamatų tipo pasirinkimo pagal esamus gruntus kriterijai.
Siekdami sutaupyti, žmonės nusiperka tipinį namo projektą, kuriame būna tik bendras pamatų planas. Tačiau kiekvieno namo pamatai yra individualūs. Net šalia vienas kito stovinčių identiškų namų pamatai gali būti skirtingi dėl skirtingų grunto sluoksnių po jais. Tinkamai parinkti pamatų tipą ir paskaičiuoti jų atlaikymą ant esamo grunto, gali tik konstruktorius, įvertinęs sklype esančių gruntų savybes. Todėl kiekvienam namui būtinas individualus pamatų konstruktyvas. Konstrukcijų projekte taip pat pateikiami detalūs darbiniai pamatų brėžiniai, skirti darbų vykdytojams.