MŪRO DARBAI
Padauginę jį iš kvadratinių metrų gausime skaičių kiek reikės namui blokelių. Rekomenduojame blokelių pirkti apie 2 – 5 procentų daugiau, nuo paskaičiuoto kiekio, nes užbaiginėjant eiles ir prie angų tenka blokelius skelti, pjauti. Mūrijant su cemento-kalkių skiediniu mūro siūlė bus 10-12 mm, o su plonasluoksniu skiediniu 2-3 mm.
Pvz.: namo sienos – 210 kv. m. Mūrysim ant plonasluoksnio skiedinio be vertikalių siūlių iš blokelių, kurių aukštis 198mm, ilgis 340 mm. Apskaičiuojam1 kv. metro blokelių poreikį: 198+2=200 mm = 0,2 m; 340 mm = 0,34 m; 1:0,2:0,34=14,7. Gaunam, kad 1 kv. m. reikės 14,7 vnt. blokelio. 210 x 14,7 = 3087 vnt. blokų reikės visam namui.
Statybinės plytos Lietuvoje gaminamos tokių matmenų: 250 x 120 x 88 mm (apdailos plytų matmenys būna įvairūs). Naudojant 88 mm aukščio plytas vienam kvadratiniam metrui, kai mūro storis – 250 mm, sumūryti prireiks 80 vnt. plytų ir 0,053 m³ skiedinio. Žinodami mūro gaminių matmenis labai greitai galime įvertinti ir atliktų darbų kiekius.
Pavyzdžiui, kai mūrijama 88 mm aukščio plytomis, mūro siena iš 10 eilių plytų sudaro 1 m aukštį.
Skiediniai ir pagrindas
Dažniausiai tradiciniam plytų mūrui naudojamas sudėtinis cemento-kalkių skiedinys. Gali būti naudojami ir paprasti (cemento, kalkių ir molio) skiediniai. Blokeliai yra mūrijami arba ant cemento-kalkių skiedinio arba ant plonasluoksnio skiedinio (liaudiškai „klijų“). Silikatinius ir akyto betono blokelius, dėl jų matmenų tikslumo, galima mūryti ir ant cemento-kalkių skiedinio ir ant plonasluoksnio skiedinio. Mūrijant ant pastarojo, sumažėja išlaidos vidaus sienų apdailai: užtenka plono tinko sluoksnio ir galima dažyti ar tapetuoti. Tuo tarpu keraminius ir keramzitinius blokus mūrijama tik ant cemento-kalkių skiedinio. Prieš pradedant mūryti sienas reikia pasirūpinti, kad pagrindas būtų švarus. Kad sienos būtų apsaugotos nuo kapiliarinės drėgmės, kylančios nuo šlapio grunto, turi būti įrengiamas hidroizoliacinis sluoksnis. Specialistai rekomenduoja kloti tam skirtą elastingą, profiliuotu paviršiumi pamatų plėvelę. Ji nepraleidžia kapiliarinės drėgmės į sienas, neplyšta, profiliuotas paviršius užtikrina gerą skiedinio sukibimą su pagrindu.
Darbų eiliškumas
Dabar, kai pagrindas paruoštas, galima pradėti mūryti sienas. Pirmiausia reikia „pakelti“ kampus. Kampų išlaikymas tikrinamas pagal šabloną. Eilių horizontalumas tikrinamas gulsčiuku. Kampų vertikalumas tikrinamas svambalu arba gulsčiuku. Kai du kampai „pakilo“ maždaug iki 0,6–1,2 m, tarp jų mūrijamos sienos eilės. Kad eilės būtų tiesių linijų, tarp kampų įtempiama plona virvutė. Nustatyta, kad didžiausias darbo našumas būna kai mūrijamos sienos aukštis yra apie 0,6 m virš pagrindo, ant kurio stovi mūrininkas. Todėl pastato siena suskirstoma 1,2 m aukščio klodais.
Svarbiausia taisyklė
Mūrijant labai svarbu laikytis, kad kiekvienos eilės plytos perdengtų žemiau esančios plytų eilės vertikalias siūles. Tuo atveju slėgis pasiskirsto vienodai žemiau esančiose mūrinio eilėse ir daro jį monolitišką. Tai yra mūrijimo taisyklė. Ji galioja ir blokams. Pažeidžiant ją, mūrinys susiskirsto stulpeliais, o jį perkrovus, gali suirti. Taip pat svarbu tinkamai „surišti“ kampus. Sienų kampuose blokų perrišos dydis turi būti nemažesnis kaip bloko plotis. Mūrijant kvadratinius blokus, privaloma kiekvieną kampą armuoti nerūdijančia viela. Be abejo, gali atsitikti, kad ši taisyklė bus pažeidžiama dėl architektūrinių sumanymų.
Tuo atveju reikės imtis priemonių mūrui sustiprinti, pavyzdžiui, armuoti. Armuojant mūrines konstrukcijas, kurios vėliau bus tinkuojamos, armatūros galai turi išsikišti 2–3 mm vienoje iš vidinių mūrinio plokštumų, nes taip bus lengviau kontroliuoti armavimą.